Ահա թե ինչու են այս պատվաստանյութով պատվաստումից հետո թրոմբներ առաջանում. Մանրամասներ

Ահա թե ինչու են այս պատվաստանյութով պատվաստումից հետո թրոմբներ առաջանում. Մանրամասներ

Ահա թե ինչու են այս պատվաստանյութով պատվաստումից հետո թրոմբներ առաջանում. Մանրամասներ

Med.news.am-ը գրում է. ԱՄՆ-ից ու Մեծ Բրիտանիայից գիտնականների խումբը բացահայտել է թրոմբոզի հավանական պատճառը, որը որոշ դեպքերում հայտնաբերվել է AstraZeneca ընկերության դեղամիջոցով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումից հետո։ Այս մասին ասվում է Science Advances գիտական ​​ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ։

Ահա թե ինչու են այս պատվաստանյութով պատվաստումից հետո թրոմբներ առաջանում. Մանրամասներ

Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ արյան թրոմբների վրա կարող է ազդել այն, թե ինչպես է ադենովիրուսը, որն օգտագործվում է AstraZeneca պատվաստանյութում՝ վարակի գենետիկ նյութը բջիջներ տեղափոխելու համար, կապվում արյան սպեցիֆիկ սպիտակուցի հետ, որը հայտնի է որպես թրոմբոցիտների գործոն 4 (PF4):

Ահա թե ինչու են այս պատվաստանյութով պատվաստումից հետո թրոմբներ առաջանում. Մանրամասներ

Գիտնականների կարծիքով՝ կապակցման գործընթացը իմունային համակարգում շղթայական ռեակցիա է առաջացնում, ինչը թրոմբների առաջացման է հանգեցնում։ Հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ պատվաստումից հետո թրոմբոզն ի հայտ է գալիս չափազանց հազվադեպ դեպքերում, քանզի դրանց առաջացման համար պետք է բարդ իրադարձությունների մի ողջ շղթա առաջանա։

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Կիսվեք այս նյութով և տեղեկացրեք Ձեր ընկերներին սոց ցանցերի միջոցով